а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приврзан

приврзани
Вид збор: Придавка
Ранг: 9279
Што е искрен, верен, предан, постојан во односот кон некого или нешто.
Англиски: attached
Примери:
Приврзан кон родното место.
Приврзан кон семејството.