а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преѓеска

Вид збор: Прилог
Ранг: 10859
Пред кратко време, пред малку.
Англиски: before
Примери:
Те слушнав што рече преѓеска.
Го продолжија разговорот од преѓеска.