а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пречка

мн. пречки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3302
1. Тоа што пречи, што смеќава (во работата, во дејствувањето, во напредувањето).
Англиски: obstacle, concern Албански: pengesë
Примери:
пречки во работата
пречки во дишењето
2. Нарушување на приемот на радиосигнали.
Англиски: disturbance Албански: çrregullim, pengesë
Употреба: Технологија
Примери:
Има пречки во приемот.
3. Попречна греда; хоризонтална греда што ги спојува диреците на голот.
Англиски: cross-bar Албански: shtyllë
Употреба: Спорт
4. Попречна греда; хоризонтална летва што ја определува височината при скокање.
Англиски: bar Албански: shufër
Употреба: Спорт
5. пречкање, задевање
Англиски: teasing Албански: ngacmim