а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пречисти

пречистат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исчисти сосема од непотребни примеси.
Англиски: purify Албански: pastroj
Примери:
Ја пречисти рудата од јаловината.
2. Отстрани грешки, недоследности итн.
Англиски: clear Албански: pastroj, qartësoj
Примери:
Го пречистив текстот.
3. (се пречисти) Стане одново чист.
Англиски: clear Албански: pastroj
Примери:
Земјата тешко се пречистува од отровите.
Изведенки
1. пречистува несв.
(се) пречистуваат
2. пречистување ср.
глаг. им.