а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пречистен

пречистени
Вид збор: Придавка
Ранг: 8857
Од кого што се отстранети нечистотии, грешки, недоследности.
Англиски: purified
Примери:
Пречистена вода.
Пречистено издание на една книга.