а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пречесен

пречесниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10838
1. Што е премногу чесен.
Англиски: honest
Примери:
Тој е чесен, пречесен млад човек.
2. свет
Англиски: holy
Употреба: Религија
Примери:
Пречесниот Мун, основач на т.н. Обединета црква е сместен на интензивно одделение во болница.
Изведенки
пречесно прил.
Пример: Се однесуваше пречесно.