а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пречека

пречекаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1317
1. Поздрави некого при доаѓање, излезе во пресрет.
Англиски: greet Албански: pres, takon
Примери:
Срдечно ги пречека гостите.
Излезе на врата да ги пречека.
2. Дофати, прими в раце.
Англиски: catch Албански: pranoj, kap
Примери:
Ти фрли го клучот од балконот, јас долу ќе го пречекам.
Изведенки
1. пречекува несв.
пречекуваат
2. пречекување ср.
глаг. им.