а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прецрта

прецртаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24401
1. Нацрта повторно.
Англиски: copy Албански: kopjoj
Примери:
Ја прецрта картата.
Прецртај го цртежов.
2. пречкрта
Англиски: cross out Албански: shlyej, fshij
Примери:
Го прецрта неважното.
Го прецрта нејзиното име.
Изведенки
1. прецртува несв.
прецртуваат
2. прецртување ср.
глаг. им.