а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прецица

прецицаат
Вид збор: Глагол, свршен
Прими течност повеќе од потребното.
Англиски: oversuck
Примери:
Прецицал моторот и не пали.
Бебето прецица па поврати малку.
Изведенки
1. прецицува несв.
прецицуваат
2. прецицување ср.
глаг. им.