а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прецизира

прецизираат; прецизирал; прецизиран; прецизирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 8207
Точно и јасно определи, определува, каже, кажува.
Англиски: specify
Примери:
Да се прецизира што е приоритет.
Изведенки
прецизирање ср.