а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прецизен

прецизни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3681
извонредно точен
Англиски: precise
Примери:
прецизна прогноза за времето
прецизни податоци
прецизен распоред на часовите
Изведенки
1. прецизно прил.
Пример: Гаѓај прецизно.
2. прецизност ж.
глаг. им.