а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прецени

преценат; преценил; преценет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21392
1. Одреди преголема вредност, значење и сл.
Англиски: overestimate Албански: mbivlerësoj
Примери:
Ја прецени улогата на парите.
2. оцени, процени
Англиски: estimate Албански: vlerësoj
Употреба: Ретко
Примери:
Добро да се прецени состојбата и да се најде правилно решение.
3. (се прецени) Се оцени погршно.
Англиски: overrate Албански: mbivlerësoj
Примери:
Си ги прецени можностите.
Изведенки
1. преценува несв.
(се) преценуваат
2. преценување несв.
глаг. им.