а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прехрани

прехранат; прехранил; прехранет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19711
1. Обезбеди храна за исхрана.
Англиски: feed Албански: ushqej
Употреба: Гастрономија
Примери:
Некако успеа да го прехрани семејството.
2. Премногу нахрани.
Англиски: overfeed Албански: të ushqyer i tepërt
Примери:
Претера, ги прехрани децата со чоколади.
3. (се прехрани) Се исхрани, се одржи во живот со храна (обично за ниско ниво на хранење).
Англиски: feed Албански: ushqej
Примери:
Едвај успева да се прехрани.
Изведенки
1. прехранува несв.
(се) прехрануваат
2. прехранување ср.
глаг. им.