а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

претензија

мн. претензии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8693
Силна желба, стремеж да се постигне нешто; барање на некого да му се признаат заслуги, права, способности.
Англиски: pretension
Примери:
Трудот нема претензии на сеофатност.
Да се бара мислење дали името на една земја имплицира територијални претензии.
Авторот има претензии за добивање на овогодишната награда.