а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

престап

мн. престапи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9391
1. Кривично дело што подлежи на казна спрема законот.
Англиски: offence Албански: shkelje, delikt
Употреба: Правда
Примери:
тежок престап
стопански престап
2. непристојна, недолична постапка
Албански: delikt
Примери:
детински престапи
3. Истапување надвор од определена зацртана граница (круг, линија).
Англиски: violation Албански: shkelje, thyerje
Употреба: Спорт
Примери:
Скокот не важи поради престап.
4. најтешко кривично дело
Англиски: crime Албански: krim