а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препее

препеат; препеј, препејте; препеав, препеаја; препеал; препеан; (ќе) препеев, (ќе) препееја; (ќе) препеел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41004
1. Преведе во стихови некое поетско дело.
Англиски: adapt Албански: përkthej vepër poetike,
Примери:
Ја препеа поемата од латински.
2. Одново испее.
Англиски: sing Албански: këndoj përsëri
3. прочита
Англиски: read Албански: lexoj
Употреба: Архаизам
Примери:
Фатил кадојата да ги пее ферманот и беше го препеал.
Изведенки
1. препева несв.
препеваат
2. препевање ср.
глаг. им.