а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преобликува

преобликуваат; преобликувал; преобликуван
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 19318
Промени облик, изглед.
Англиски: transform
Примери:
За кратко време го преобликува телото, така што трајно ги уништува масните ќелии.
Системот се преобликува кон понехуман, повулгарен, материјалистички зависен и предодреден.
Изведенки
преобликување ср.
Пример: Проект за преобликување на центарот на Скопје.