а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прелиста

прелистаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22904
Брзо изврти листови од книга, весник, акти.
Англиски: leaf
Примери:
Ги прелиста судските акти.
Го прелиста весникот.
Ја прелиста книгата пред испит.
Изведенки
1. прелистува несв.
прелистуваат
2. прелистување ср.
глаг. им.