а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекубројност

(едн.) прекубројноста
Вид збор: Именка, женски род
Многу, преку одреден број.
Англиски: majority
Примери:
Прекубројноста во тенковите ја одлучи битката.