а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекрати

прекратат; прекратија
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13106
1. Прекине, престане со нешто, со некаква работа, дејност.
Англиски: interrupt Албански: shkurtoj
Примери:
Ја прекратија работата.
Го прекратија разговорот.
Ја прекратија тишината со прашање.
2. За време - наполни слободно време, направи нешто за да мине времето.
Англиски: shorten Албански: shkurtoj
Примери:
Го прекрати времето читајќи книги.
Го прекратија времето со карти.
Изведенки
1. прекратува несв.
прекратуваат
2. прекратување ср.
глаг. им.