а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекрасен

прекрасни
Вид збор: Придавка
Ранг: 765
1. Што се истакнува со својата убавина.
Англиски: marvelous
Примери:
Прекрасен цвет.
Прекрасна жена.
Прекрасна облека.
2. Што е премногу добар, солиден.
Англиски: wonderful
Примери:
Прекрасна работа.
Прекрасна книга.
Прекрасна забава.
Прекрасни другари.
3. Што предизвикува задоволство, среќа, радост.
Англиски: magnificent
Примери:
Владееше прекрасна тишина.
Прекрасен ден.
Прекрасно чувство.
Прекрасни звуци.
Изведенки
1. прекрасно прил.
2. прекрасно изв.