а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекин

мн. прекини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2985
1. Кратко, привремено прекинување на нешто што трае.
Англиски: interruption Албански: ndërprerje
Примери:
прекин на струјата
прекин во работата
Тука со кратки прекини го помина својот век.
2. Целосно прекинување, раскинување на нешто.
Англиски: interruption Албански: ndërprerje
Примери:
прекин на врската
прекин на односите
3. Застанување, правење пауза при нешто.
Англиски: pause Албански: ndërorerje, pushim, pauzë
Примери:
Зборуваше со прекини.
4. Место каде што нешто се прекинало.
Англиски: interruption Албански: ndërprerje
Употреба: Технологија
Примери:
Го бараше прекинот во инсталацијата.