а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предопредели

предопределат
Вид збор: Глагол, свршен
Однапред, претходно определи.
Англиски: predetermine
Примери:
Го поредопределил да го наследи по неговата смрт.
Изведенки
1. предопределува несв.
предопределуваат
2. предопределување ср.
глаг. им.