а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предодреди

предодредат; предодредил; предодреден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28541
Однапред, претходно одреди нешто.
Англиски: predetermine
Примери:
Прифати се што му предодредила судбината.
Нив ги предодреди за извршување на задачата.
Изведенки
1. предодредува несв.
предодредуваат
2. предодредување ср.
глаг. им.