а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предничи

предничат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 33714
1. Оди напред, пред другите.
Англиски: lead Албански: udhëheqë, kryesoj
Примери:
Тој предничи пред другите тркачи на еден круг до целта.
2. Стои на чело, предводи.
Англиски: lead Албански: udhëheqë, kryesoj
Примери:
Во масовните штрајкови предничеа работниците.
3. Се истакнува во нешто, со нешто.
Англиски: distinguish Албански: dalloj, shquaj
Примери:
Од везените изработки предничат чаршафите за маси.