а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предничар

мн. предничари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што весла на предницата од некое пловно средство.
Англиски: frontman
Примери:
Предничарот на чунот мавташе со рацете.