а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преднамерен

преднамерниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на преднамера.
Англиски: premeditated
Примери:
преднамерна цел
преднамерна акција
Изведенки
1. преднамерно прил.
Пример: Преднамерно толкување на работите.
2. преднамерност ж.
(едн.)