а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пределка

пределкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Изделка нешто повторно, поинаку.
Англиски: carve
Примери:
Ја пределка фигурата.
Изведенки
1. пределкува несв.
пределкуваат
2. пределкување ср.
глаг. им.