а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предели

пределат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40018
1. Издели, подели нешто повторно, поинаку.
Англиски: redistribute
Примери:
Ги пределија картите.
2. Прегради, подели со преградување.
Англиски: separate
Примери:
Ја пределија просторијата.
3. Определи нешто некому во вид на должност, обврска, задача.
Англиски: determine
Употреба: Архаизам
Примери:
Си оди по работата што му ја пределија.
4. (се предели) Се подели со некого, направи делба повторно.
Англиски: share
Примери:
Браќата не се согласија со даденото и се пределија.
Изведенки
1. пределува несв.
(се) пределуваат
2. пределување ср.
глаг. им.