а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превиди

превидат, превидете, превидов, превидоа, (ќе) превидев, (ќе) превидеа, (ќе) превидел, превиден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18640
Направи превид, не забележи, недогледа, пропушти грешка.
Англиски: overlook
Примери:
Во планирањето тие превидоа неколку работи.
Судијата превиде пенал пред крајот на првото полувреме на натпреварот.
Изведенки
1. превидува несв.
превидуваат
2. превидување ср.
мн. превидувања