а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преблаг

преблаги
Вид збор: Придавка
Ранг: 29739
1. Што е премногу благ.
Англиски: too sweet
Примери:
Преблаго кафе.
Преблаг чај.
2. Што не е строг.
Англиски: mellow
Примери:
Преблага пресуда.
Преблаг карактер.
Преблаги зборови.
Преблага постапка.
Изведенки
преблаго прил.
Пример: Постапува преблаго.