а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

првообвинет

првообвинетиот
Вид збор: Придавка
Што е прв обвинет за извршено кривично дело, според тежината на кривичниот чин.
Англиски: principal defendant
Употреба: Правда
Примери:
Првообвинетиот го осудија на десет години затвор.