а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

првоначален

првоначалниот
Вид збор: Придавка
првобитен
Англиски: original
Употреба: Книжевен збор
Изведенки
првоначално прил.
Пример: Зборникот првоначално се појави со друг наслов.