а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

првокатегорник

мн. првокатегорници
Вид збор: Именка, машки род
Шахист од прва категорија.
Употреба: Разговорно , Спорт
Примери:
Интересна партија одиграа шаховскиот мајстор и првокатегорникот.