а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

првобитен

првобитниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 9313
1. Што се однесува на најстарите времиња, на првата, почетна епоха на човечката историја.
Англиски: prehistoric
Примери:
Првобитен човек.
Првобитна заедница.
2. Што претходи на се друго, што е прв, почетен, основен.
Англиски: original
Примери:
Првобитен план.
Првобитна состојба.
Првобитно значење.
3. Што не е цивилизиран, што е прост, примитивен.
Англиски: primitive
Примери:
Првобитен степен на култура.
Првобитни услови за живот.
Изведенки
1. првобитно прил.
Што е почетно, пред нешто друго.
2. првобитност ж.