а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

првичен

првични
Вид збор: Придавка
Ранг: 5998
1. Што е прв по нешто или според нешто, што е почетен.
Англиски: initial
Примери:
првичен резултат
првичен впечаток
2. Што е примарен, главен, најважен.
Англиски: primary
Примери:
првичен услов
првично значење
Изведенки
1. првично прил.
Тој не им се обратил како што првично беше најавено.
2. првичност ж.