а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

првин

Вид збор: Прилог
Ранг: 947
Пред сите, пред сѐ.
Англиски: first
Примери:
Првин вие дојдете, после ние.
Првин помисли си, после кажи си.
Првин јас ќе зборувам.
Детето првин се налути, а потоа заплака.