а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

првенство

мн. првенства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 11291
1. предност, приоритет
Англиски: priority Албански: përparësi
Употреба: Спорт
Примери:
Санитетските возила имаат првенство во сообраќајот.
2. Натпреварување за освојување на шампионската титула.
Англиски: championship Албански: kampionat
Употреба: Спорт
Примери:
Светско првенство во ракомет.
Фудбалско првенство.