а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

првенствен

првенствениот
Вид збор: Придавка
1. Што е прв по важност, по значење, што има првенство.
Англиски: primary
Примери:
Првенствена задача.
2. Што се однесува на спортско првенство.
Англиски: championship
Употреба: Спорт
Примери:
Првенствен натпревар.