а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

првенствено

Вид збор: Прилог
Ранг: 6042
Во прв ред, пред сѐ.
Англиски: primarily
Примери:
Со ова јадење првенствено да се пие бело вино.
Учебникот првенствено е наменет за учениците од земјоделските училишта.