а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

првенец

мн. првенци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9658
1. Истакнат, важен, влијателен човек.
Албански: shquem
Примери:
Но, тешко дека такво нешто ќе видиме од нашите владини првенци.
културни првенци
градски првенци
2. првак
Англиски: champion Албански: i parë
Употреба: Спорт
3. предводник, водач
Англиски: leader Албански: lider
4. Актер што толкува главни улоги во сценски претстави (театар, балет).
Англиски: leading actor Албански: aktor kryesor
Употреба: Сцена
Примери:
балетски првенец
театарски првенец
5. првородено дете
Англиски: first-born child Албански: fëmij i parë
6. Прво објавено книжевно дело.
Примери:
прозен првенец
поетски првенец
Изведенки
првенка ж.
мн. првенки