а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

праштило

мн. праштила
Вид збор: Именка, среден род
сукана врвка
Примери:
Детето ја фати баба си за праштилото на скутникот.