а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прасе

мн. прасиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4398
1. мало, младо свињче
Англиски: piglet Албански: gic
Употреба: Зоологија
Примери:
Свињата роди девет прасиња.
2. За човек - извалкан, нечист човек што не се грижи за својот надворешен изглед.
Англиски: pig Албански: derr, thi, njeri i papastër
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
За човек - извалкан, нечист човек што не се грижи за својот надворешен изглед.
Изрази
(зоол.) Бодликаво прасе - диво животно од фамилијата глодари со остри, црнобели боцки (Hystrix cristata).
(зоол.) Морско прасе - глодар што обично се употребува за биолошки експерименти или се чува како милениче (Cavia cobaya).
Изведенки
прасенце ср.
мн. прасенциња
хип.
Пример: прасенце во кал