а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

празничен

празничниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 6095
1. Што се однесува на празник.
Англиски: solemn
Примери:
празничен календар
празнична песна
празнични денови
2. Што се носи, се употребува на празник.
Примери:
празнична облека
3. Што е свечен, расположен, радосен.
Англиски: happy
Примери:
празничен миг
празнично расположение