а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

правопис

(едн.) правописот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6867
Општоусвоен систем на правила и графички знаци за пишување на зборовите на еден јазик.
Англиски: spelling Албански: drejtëshkrim
Употреба: Лингвистика
Примери:
фонетски правопис
етимолошки правопис