а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

правобранител

мн. правобранители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13029
Лице чија функција е да ги брани правата на граѓанинот наспроти јавната власт.
Англиски: ombudsman
Употреба: Правда
Примери:
Народен правобранител.
Општински правобранител.
Изведенки
правобранителски прид.
правобранителскиот