а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

праведен

праведни
Вид збор: Придавка
Ранг: 6467
1. Што се заснова на правда, што се однесува на правда.
Англиски: just
Примери:
праведен судија
праведно барање
праведна казна
2. Што е во согласност со нормите на религиозниот морал.
Англиски: righteous
Употреба: Религија
Изведенки
1. праведно прил.
2. праведност ж.