а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пошуми

пошумат; пошумил
Вид збор: Глагол, свршен
1. Покрие со шума голи пространства.
Англиски: reforest Албански: pyllëzoj
Употреба: Екологија
Примери:
Учениците го пошумија ридот.
2. Шуми, бучи малку, кратко време.
Англиски: rustle Албански: ushton, shushuron
Изведенки
1. пошумува несв.
пошумуваат
2. пошумување ср.
глаг. им.