а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поштук

мн. поштуци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18710
Траг, спомен (обично во фрази).
Англиски: trace
Примери:
Поштукот не му се знае.
Поштукот му го нема.
Нема поштук од него.