а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пошти

поштат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 20997
1. Чисти некому глава од вошки и сл.
Англиски: delouse Албански: çmorris
Примери:
Мајмунот го пошти водачот на групата.
2. (се пошти) Се чисти од вошки.
Англиски: delouse Албански: çmorris
Примери:
Монахот седнал да се пошти.